Inne testy

Tani test PCR? Zapomnijcie o tym. To prawie jak totolotek. Nawet najdroższe laboratoria na świecie sieją fałszywymi pozytywnymi/negatywnymi wynikami jak ruska pepesza, za porządny test zapłacicie kilka tysięcy zł. Zapomnijcie, że ktoś zrobi to za 100 zł. Za tyle można dostać nędzną podróbkę. Szkoda pieniędzy. Co prawda jest mocno u nas rozreklamowany i ktoś kręci na nim niezłą kasę, ale to tylko reklama. Podejrzewam, że równie dobrze można by rzucać monetą. Ten test jest mniej więcej tak dobry, jak zdrowe jest jedzenie w McDonaldzie. Owszem, na forach internetowych był bardzo mocno polecany, na dodatek w jednym konkretnym laboratorium – ale tam polecają go z tego powodu, że bardzo często daje fałszywie pozytywny wynik. Wtedy „ofiarę”, która uwierzy w wynik testu można spokojnie okradać z kasy, sprzedając jej leki, oferując wizyty lekarskie u „jedynych specjalistów którzy potrafią to leczyć” i tak dalej. Żaden szanujący się lekarz zakaźnik nie uwierzy w test PCR i ma ku temu bardzo dobre powody. To są ludzie, którzy na co dzień pracują na maszynkach robiących takie testy i na własne oczy widzą, jak bardzo niewiarygodne są wyniki, o ile nie wykona się potwierdzenia segmentacją, co niestety jest bardzo drogie.

Jeszcze raz, aby upewnić się że wszyscy rozumieją – żadna szanująca się klinika na świecie lecząca boreliozę (a są specjalistyczne kliniki które leczą właśnie takie schorzenia, dziesiątki tysięcy wyleczeń rocznie) nie akceptuje testu PCR. Wykonuje się go jedynie w ostateczności, jako badanie pomocnicze, w takich wypadkach akceptuje się wyniki z najlepszych laboratoriów na świecie, uwzględniając gigantyczne ryzyko błędu.

U nas to w ogóle już sobie radośnie spece od PCR poczynają, albo mają kompletnie rozregulowany sprzęt, albo są już doszczętnie w kieszeni firm farmaceutycznych i dają takie wyniki, za jakie sprzedawca antybiotyków płaci. Słyszałem o wynikach rzędu 75% pozytywów dla danej grupy, pozytywy wychodziły całym rodzinom, nawet tym członkom, którzy kleszcza nawet na obrazku nie widzieli.

Zadałem sobie kiedyś trud sprawdzenia na forum, jak wygląda skuteczność leczenia „boreliozy” którą potwierdzono testem PCR, ale która wyszła negatywna w teście WB. Co było do przewidzenia – nikomu nie udało się takiej „boreliozy” wyleczyć. Z kolej borelioza potwierdzana dodatnim testem WB zawsze jakoś udaje się wyleczyć bez problemu. No co za przypadek. Mamy teraz dwie możliwości: albo mamy dwie choroby, jedna która magicznie daje się wykryć tylko PCR i nie daje się wyleczyć, druga normalna. Albo też testy PCR są do bani. Inteligentny czytelnik bez problemu wybierze właściwą odpowiedź. Czytelnik głupi… no cóż.

LTT to póki co eksperyment, przy którym PCR jest całkiem wiarygodny. Nie został porządnie przebadany, nie istnieje standaryzacja jego produkcji, to po prostu kpina z pacjentów. 

Jeśli ktoś ma wątpliwości, można przejrzeć fora dyskusyjne (uwaga, to szkodzi zdrowiu psychicznemu!) i sprawdzić, jak wygląda leczenie osób, które miały dodatniego Western Blota (uwaga, oni często jeden pasek uważają za dodatni test… chodzi o naprawdę dodatnie, 4-5 pasków). Oszczędzę wysiłku, praktycznie za każdym razem była bardzo silna reakcja na antybiotyk, a po kilku tygodniach taki człowiek był niemal zdrowy, no chyba że miał „internetowo dodatni” wynik, w postaci jednego prążka. Dla porównania, jeśli ktoś miał ujemny wynik WB, a dodatni LTT, to regułą było, że brał antybiotyki całe miesiące, nieraz lata i nie zdrowiał.

Można też zerknąć na wikipedię. LTT nawet nie ma strony anglojęzycznej, a niemieckojęzyczna w połowie jest poświęcona krytyce z powodu kolosalnego odsetka fałszywie dodatnich wyników.

To naprawdę powinno dać do myślenia. Test, który jest na forach internetowych polecany jako „najlepszy z możliwych”, nawet nie ma własnej strony na wiki! Chcąc sprawdzić, na ile skuteczne będzie taki test, wykonuje się dosłownie setki badań , tyle było prób klinicznych oceniających skuteczność testów Elisa i WB, można je przejrzeć w rozdziale dotyczącym WB. Za LTT, gdy pisałem te słowa, stało jedno malutkie badanie, na dodatek fatalnie przeprowadzone. 

Badanie CD57 wychodzi dodatnio w co najmniej kilkudziesięciu chorobach przewlekłych (często tych, które dają podobne objawy co borelioza, pewnie dlatego jest polecany przez szarlatanów), nawet przy założeniu, że laboratorium faktycznie prawidłowo przeprowadzi ten test, co jest dość wątpliwe – niewiele jest państwowych placówek, które go wykonują.

Ciężko tutaj analizować wszystkie testy, jakie pojawiają się na rynku. Problemem jest nie tylko sam test jako taki, ale też to, kto go produkuje, oraz na jakim sprzęcie są wykonywane pomiary. Całkiem niedawno na forum napisała oburzona kobieta, która zrobiła sobie dwa western bloty dwóch różnych firm, w dwóch różnych laboratoriach. Wyniki były kompletnie różne, paski wyraźnie dodatnie na jednym były niewykrywalne na drugim i vice versa. Niby ten sam test, w praktyce przypomina to trochę kupowanie kota w worku. Dla testów nieoficjalnych, które nie muszą posiadać atestów, jest to wolna amerykanka, każdy może sprowadzić sobie z Chin „jakieś odczynniki” i robić badania.