Reakcja Herxheimera


Reakcja Herxheimera jest dość charakterystycznym zespołem objawów, występującym podczas masowego wymierania bakterii w organizmie pacjenta. Jednoczesne "ujawnienie" się martwych krętków, wcześniej niewidocznych dla naszego systemu obronnego, oraz toksyny wydzielane z ich ciał w czasie śmierci sprawiają, że pacjent czuje się o wiele gorzej.

Jest to zjawisko charakterystyczne dla wielu chorób, więc fakt jego wystąpienia NIE jest dowodem na to, że mamy akurat boreliozę - może to być zupełnie inna bakteria.

Dla boreliozy reakcja taka występuje raptem w 20-40% przypadków leczenia "wieloletniej" choroby i nie jest tak ostra, jak np w czasie syfilisu. Co więcej, zazwyczaj narasta wolniej i trwa dłużej - w przypadku kiły jest to raptem kilka godzin po podaniu penicyliny.

W przypadku jej wystąpienia, ważne jest upewnienie się, że nie są to objawy czegoś innego - reakcji alergicznej na antybiotyk czy zapalenia jelit z powodu wybicia "dobrych" bakterii.

Nie istnieją dobre metody radzenia sobie z tym zjawiskiem - można spróbować terapii małymi dawkami aspiryny i pić dużą ilość płynów, co pozwala organizmowi wypłukać toksyny.